Home / Fixed Inductors / APCF00131375221M00
APCF00131375221M00
Chilisin Electronics
Product No:
APCF00131375221M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series APCF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 220 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 258mOhm
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) 0.309" (7.85mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz