Home / Fixed Inductors / APCI00121210100TY0
APCI00121210100TY0
Chilisin Electronics
Product No:
APCI00121210100TY0
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 10 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 17mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.95 A
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz