Home / Fixed Inductors / APCI00121210122MY0
APCI00121210122MY0
Chilisin Electronics
Product No:
APCI00121210122MY0
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.2 mH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.33Ohm Max
Current Rating (Amps) 790 mA
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 640mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz