Home / Fixed Inductors / APCI00121250271TY0
APCI00121250271TY0
Chilisin Electronics
Product No:
APCI00121250271TY0
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series APCI
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 270 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 870mOhm Max
Current Rating (Amps) 600 mA
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 600mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz