Home / Fixed Inductors / APCK00080809100M70
APCK00080809100M70
Chilisin Electronics
Product No:
APCK00080809100M70
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series APCK
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.7 A
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -50°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz