Home / Fixed Inductors / APCK00100910100M70
APCK00100910100M70
Chilisin Electronics
Product No:
APCK00100910100M70
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
DC Resistance (DCR) 22mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.9 A
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -50°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz