Home / Fixed Inductors / APCK00131111100M70
APCK00131111100M70
Chilisin Electronics
Product No:
APCK00131111100M70
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.504" L x 0.413" W (12.80mm x 10.50mm)
DC Resistance (DCR) 18mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.2 A
Height - Seated (Max) 0.421" (10.70mm)
Operating Temperature -50°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz