Home / Fixed Inductors / APSC000707307R3TS0
APSC000707307R3TS0
Chilisin Electronics
Product No:
APSC000707307R3TS0
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 7.3 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
DC Resistance (DCR) 54mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.25A
Inductance Frequency - Test 10 kHz