Home / Fixed Inductors / APSC000707402R2TS0
APSC000707402R2TS0
Chilisin Electronics
Product No:
APSC000707402R2TS0
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.2 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 18mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.8A
Inductance Frequency - Test 10 kHz