Home / Fixed Inductors / APSC00080846221MP0
APSC00080846221MP0
Chilisin Electronics
Product No:
APSC00080846221MP0
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 220 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
DC Resistance (DCR) 1.65Ohm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 500mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz