Home / Fixed Inductors / APSC00101131100M00
APSC00101131100M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSC00101131100M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
DC Resistance (DCR) 59mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.18A
Inductance Frequency - Test 100 kHz