Home / Fixed Inductors / APSC00131380221M00
APSC00131380221M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSC00131380221M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 220 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.7A
Inductance Frequency - Test 1 kHz