Home / Fixed Inductors / APSC00131380561T00
APSC00131380561T00
Chilisin Electronics
Product No:
APSC00131380561T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 560 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 880mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 950mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz