Home / Fixed Inductors / APSD000303212R7M00
APSD000303212R7M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSD000303212R7M00
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.130" L x 0.118" W (3.30mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.32A
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz