Home / Fixed Inductors / APSD00060530121M00
APSD00060530121M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSD00060530121M00
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 120 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 580mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz