Home / Fixed Inductors / APSD000605306R8M00
APSD000605306R8M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSD000605306R8M00
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.2A
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz