Home / Fixed Inductors / APSD00060545561M00
APSD00060545561M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSD00060545561M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series APSD
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 560 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR) 4.19Ohm Max
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 100mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz