Home / Fixed Inductors / APSL001309113R3M00
APSL001309113R3M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSL001309113R3M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series APSL
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
DC Resistance (DCR) 25mOhm Max
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) 0.450" (11.43mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 30MHz
Current - Saturation (Isat) 10A
Inductance Frequency - Test 100 kHz