Home / Fixed Inductors / APSL00130952150M00
APSL00130952150M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSL00130952150M00
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 15 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
DC Resistance (DCR) 46mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.1 A
Height - Seated (Max) 0.205" (5.21mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 27MHz
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz