Home / Fixed Inductors / APSR00080740151T00
APSR00080740151T00
Chilisin Electronics
Product No:
APSR00080740151T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 150 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.362" L x 0.291" W (9.20mm x 7.40mm)
DC Resistance (DCR) 710mOhm Max
Current Rating (Amps) 820 mA
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 650mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz