Home / Fixed Inductors / AWVS006060456R8M00
AWVS006060456R8M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS006060456R8M00
Package:
2424
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 43mOhm
Current Rating (Amps) 2.8 A
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz