Home / Fixed Inductors / AWVS00808040101M00
AWVS00808040101M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS00808040101M00
Package:
3131
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 100 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 3131 (8080 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR) 340mOhm
Current Rating (Amps) 950 mA
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 3131
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz