Home / Fixed Inductors / AWVS00808040220M00
AWVS00808040220M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS00808040220M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
3131
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series AWVS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 22 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 3131 (8080 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR) 80mOhm
Current Rating (Amps) 2.2 A
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 3131
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz