Home / Circuit Breakers / AY1-B0-24-615-121-KC
AY1-B0-24-615-121-KC
Carling Technologies
Product No:
AY1-B0-24-615-121-KC
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
Parameter Info
Mfr Carling Technologies
Series A
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Slide Switch
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CCC, CSA, UL
Number of Poles 1
Voltage Rating - AC 120 V
Voltage Rating - DC 80 V
Current Rating (Amps) 15A