Home / Fixed Inductors / BDCD00252012R47MS1
BDCD00252012R47MS1
Chilisin Electronics
Product No:
BDCD00252012R47MS1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1008
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 470NH 4.4A 39 MOHM SMD
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BDCD
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 470 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 39mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.4 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7.8A
Inductance Frequency - Test 2 MHz