Home / Fixed Inductors / BDUE002520121R5MQ1
BDUE002520121R5MQ1
Chilisin Electronics
Product No:
BDUE002520121R5MQ1
Package:
1008
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 59mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.7 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.4A
Inductance Frequency - Test 2 MHz