Home / Fixed Inductors / BKPB00252012R47MA2
BKPB00252012R47MA2
Chilisin Electronics
Product No:
BKPB00252012R47MA2
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1008
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Multilayer
Series BKPB
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 470 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 40mOhm
Current Rating (Amps) 1.8 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Inductance Frequency - Test 3 MHz