Home / Fixed Inductors / BMCA001010401R0MD1
BMCA001010401R0MD1
Chilisin Electronics
Product No:
BMCA001010401R0MD1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BMCx
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.457" L x 0.402" W (11.60mm x 10.20mm)
DC Resistance (DCR) 3.2mOhm Max
Current Rating (Amps) 18 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 36A
Inductance Frequency - Test 100 kHz