Home / Fixed Inductors / BMCA001010402R2MA1
BMCA001010402R2MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMCA001010402R2MA1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.457" L x 0.402" W (11.60mm x 10.20mm)
DC Resistance (DCR) 7mOhm Max
Current Rating (Amps) 12 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 27A
Inductance Frequency - Test 100 kHz