Home / Fixed Inductors / BMMA000404201R0MV1
BMMA000404201R0MV1
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA000404201R0MV1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
DC Resistance (DCR) 37mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.75 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz