Home / Fixed Inductors / BMMA000606505R6MV1
BMMA000606505R6MV1
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA000606505R6MV1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 5.6 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
DC Resistance (DCR) 34.4mOhm Max
Current Rating (Amps) 6 A
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz