Home / Fixed Inductors / BMMA000808301R0MV1
BMMA000808301R0MV1
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA000808301R0MV1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.327" L x 0.319" W (8.30mm x 8.10mm)
DC Resistance (DCR) 8.35mOhm Max
Current Rating (Amps) 13.7 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 29A
Inductance Frequency - Test 100 kHz