Home / Fixed Inductors / BMMA00101040100MX1
BMMA00101040100MX1
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA00101040100MX1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Current Rating (Amps) 6 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz