Home / Fixed Inductors / BMMA001010456R8MX2
BMMA001010456R8MX2
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA001010456R8MX2
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 24mOhm Max
Current Rating (Amps) 7.5 A
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 9.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz