Home / Fixed Inductors / BMME000505304R7MX1
BMME000505304R7MX1
Chilisin Electronics
Product No:
BMME000505304R7MX1
Type Molded
Series BMME
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.209" L x 0.185" W (5.30mm x 4.70mm)
DC Resistance (DCR) 53mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.6 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz