Home / Fixed Inductors / BMMN000404201R5MX2
BMMN000404201R5MX2
Chilisin Electronics
Product No:
BMMN000404201R5MX2
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
DC Resistance (DCR) 43mOhm Max
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz