Home / Fixed Inductors / BMMN000505154R7MX2
BMMN000505154R7MX2
Chilisin Electronics
Product No:
BMMN000505154R7MX2
Type Molded
Series BMMN
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
DC Resistance (DCR) 106mOhm Max
Current Rating (Amps) 3 A
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz