Home / Fixed Inductors / BMMN001717706R8MX1
BMMN001717706R8MX1
Chilisin Electronics
Product No:
BMMN001717706R8MX1
Type Molded
Series BMMN
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.693" L x 0.677" W (17.60mm x 17.20mm)
DC Resistance (DCR) 7.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 19 A
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 22A
Inductance Frequency - Test 100 kHz