Home / Fixed Inductors / BMMS000606301R0MX2
BMMS000606301R0MX2
Chilisin Electronics
Product No:
BMMS000606301R0MX2
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BMMS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 7.4mOhm Max
Current Rating (Amps) 12 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 15A
Inductance Frequency - Test 100 kHz