Home / Fixed Inductors / BMQA00040420R22MA1
BMQA00040420R22MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMQA00040420R22MA1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BMQx
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 220 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.189" L x 0.165" W (4.80mm x 4.20mm)
DC Resistance (DCR) 5.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 10 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 18A
Inductance Frequency - Test 100 kHz