Home / Fixed Inductors / BMQA000505304R7MA1
BMQA000505304R7MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMQA000505304R7MA1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.230" L x 0.217" W (5.85mm x 5.50mm)
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.5 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz