Home / Fixed Inductors / BMRA000404124R7MA1
BMRA000404124R7MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMRA000404124R7MA1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.181" L x 0.161" W (4.60mm x 4.10mm)
DC Resistance (DCR) 195mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.8 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz