Home / Fixed Inductors / BMRA000404151R0MA1
BMRA000404151R0MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMRA000404151R0MA1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.181" L x 0.161" W (4.60mm x 4.10mm)
DC Resistance (DCR) 42mOhm Max
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz