Home / Fixed Inductors / BMRB000505186R8MA1
BMRB000505186R8MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMRB000505186R8MA1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.224" L x 0.213" W (5.70mm x 5.40mm)
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.8 A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz