Home / Fixed Inductors / BMRF001313506R8MA1
BMRF001313506R8MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMRF001313506R8MA1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BMRX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.543" L x 0.496" W (13.80mm x 12.60mm)
DC Resistance (DCR) 22mOhm Max
Current Rating (Amps) 9 A
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 14A
Inductance Frequency - Test 100 kHz