Home / Fixed Inductors / BPAL00060645100M00
BPAL00060645100M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPAL00060645100M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series BPAL
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 35mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.6 A
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz