Home / Fixed Inductors / BPAS000808454R7T00
BPAS000808454R7T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPAS000808454R7T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.374" L x 0.295" W (9.50mm x 7.50mm)
DC Resistance (DCR) 18mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.8 A
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz