Home / Fixed Inductors / BPCA000606456R8T00
BPCA000606456R8T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCA000606456R8T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 6.8 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.248" L x 0.236" W (6.30mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 35.1mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.1 A
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz