Home / Fixed Inductors / BPCF000707551R5T00
BPCF000707551R5T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF000707551R5T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1.5 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 17.4mOhm
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz