Home / Fixed Inductors / BPCF00101045102M00
BPCF00101045102M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF00101045102M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 mH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 2.8Ohm
Current Rating (Amps) 290 mA
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 320mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz